İade ve Değişim Şartları

DEĞİŞİM ŞARTLARI
Değişim hangi şartlar altında gerçekleşir?
Firmamızdan aldığınız kişiye özel tasarımlar ve alyanslar hariç tüm ürünlerde değişim yapılmaktadır. Değişim nedeni üründeki bir hata ise değişimlerdeki kargo ücretleri tarafımıza aittir. Farklı bir nedenle değişim yapılacaksa kargo tarafınıza ait olacaktır. Değişim yapılabilmesi için alışverişiniz şu şartları barındırmalıdır. 
- Teslim tarihinden itibaren bir hafta içerisinde ürünü faturası ile birlikte tarafımıza göndermelisiniz.
- Ürünü tüm aksesuarları ile birlikte göndermelisiniz.
- Değişim formunu doldurmalısınız.
* İsim yazılı modellerde herhangi bir üretim hatası varsa bu telafi edilir ancak iade veya değişim kabul edilmemektedir.
İADE ŞARTLARI
Soru: İade koşullarından kaç gün içerisinde faydalanılabilir? (Örnek: 14 gün, sınırsız)
Yanıt: Ürün kullanılmadığı ve deforme olmadığı sürece teslim tarihinden itibaren yedi ( 7 ) günlük süre içinde neden belirterek iade edebilirsiniz.  İade İşlemine başlamadan önce 0534 912 89 74
nolu numaradan bizimle iletişime geçip iade etmek istediğinizi belirtip ardından ürüne ait fatura , kutusu , aksesuarları ve iade nedenini belirten bir not ile birlikte  Tarafımıza Karşı ödemeli olarak göndermenizdir.
Soru: İade durumunda kargo masrafını kim ödüyor? Müşteri mi yoksa ürün/hizmet sağlayıcısı mı?
Yanıt: Bizden kaynaklanan durumda kargo ücreti tarafımıza aittir, sizin ürünü beğenmemeniz durumunda değişim ve iade durumunda kargo bedeli müşteriye aittir. 
Soru: Geri iade sürecini başlatacak ilk aşama nedir? E-mail, telefon, online bir anket doldurulması mı? E-mail ve telefon ise hangi e-mail ve telefon numarası?
Yanıt: İlk Aşama olarak Tel-NO Nolu Numaradan Bizlere Ulaşıp Geri İade Sürecini Hızlı Bir Şekilde Başlatabilirsiniz.
Soru:  Hatalı üretilmiş, bozuk, defolu ürünler için geri iade politikası nedir? 
Yanıt: Ürünün tamir edilmesini , Ürünün Yenisi ile Değiştirilmesini - Ürünün İadesini Tarafımızdan isteyebilirsiniz. Bu Süreç İçerisinde Kargo Bedeli Firmamıza Aittir.